01.09.2014 13:47

Silvia Potočná úspešná na WEG 2014

V extrémne náročných podmienkach 28.8.2014 prebehla súťaž vo vytralostnom jazdení vrámci Svetových jazdeckých hier 2014 (WEG 2014) vo francúzskej Normandii. Slovenské družstvo štartovalo s maximálnym počtom jazdcov a koní – keď päticu tvorili (v abecednom poradí) Feras Boulbol a Shagya Fruzsina, Feiruz Boulbolová a Musafer, Charlotte Mlynčeková a Hadia, Silvia Potočná a Gamaar a Lucia Starovecká a Balkán. Všetko skúsení a ostrieľaní pretekári, ktorí majú za sebou celý rad štartov vo vrcholných svetových či európskych zápoleniach. Prípave bola venovaná pozornosť ako vari nikdy doteraz. Konalo sa aj kontrolné sústredenie reprezentantov a koní v Šamoríne. Equipa bola dôstojne vybavená aj rovnakým oblečením. Všetko bolo nachystané, aby sa slovenský tím pokúsil reálne zabojovať o svoje historicky najlepšie vystúpenie.

Silvia Potočná na trati v zátoke Mont St.Michel

Už nominačné prihlášky do vytrvalostnej súťaže lámali rekordy a aj po 14.8., keď bol termín definitívnych prihlášok, zostali v hre rekordné počty aktérov. Napokon úvodnou veterinárnou kontrolou v stredu popoludní prešlo 166 koní a iba jednému pre krívanie nebolo umožnené postaviť sa na štart majstrovskej súťaže.

Vo štvrtok ráno o 7:00 sa teda vydalo na 160,2 km dlhú trať 165 koní a jazdcov. Trať prvého kola bola náročná nielen svojim profilom, ale neutíchajúci dážď, ktorý kropil trať vytrvalo aj po celú noc, spôsobil, že porvch bol rozmáčaný, hlboký a nepríjemne klzký. Napriek tomu vyrazilo štartové pole pomerne vysokou rýchlosťou. V čele sa sformovala približne desaťčlenná skupina, v ktorej nechýbali ašpiranti na titul. S odstupom za ňou trať absolvovala asi tridsiatka ďalších pretekárov. Hlavná pole nasledovalo s odstupom a v ňom bola aj štvorica zo Slovenska.  Výsledná rýchlosť prvého v cieli úvodného kola (38,1 km) šejka Hamdana bin Mhamed al Maktoum bola 19,936 km/hod. Z našich po prvom kole bola najrýchlejšia Lucia Starovecká na 111.mieste (15,32), Silvia Potočná figurovala na 120.priečke (15,24), 124. bola v priebežnom poradí Feiruz Boulbolová (14,98), za ňou 127. jej dcéra Charlotte Mlynčeková(14,90) a Feras Boulbol figuroval na 142.mieste (13,31). Už počas prvého kola skončil jeden kôň pre metabolické problémy na infúziách. Ďalších 22 nepokračovalo v pretekoch po veterinárnej kontrole po prvom kole.

Trať druhého kola (35,5 km) zaviedla pretekárov už k pobrežiu Atlantického oceánu v zátoke Mont St. Michel, kde trať lemovali tisícky divákov. Podklad na pobreží bol miestami ťažký a hlboký. Do cieľa druhého kola opäť ako prvý dorazil šejk Hamdan iba sekundu pred bratom – šejkom Rashidom. Priemerná rýchlosť v druhom kole 20,804 km/hod posunula nad hranicu dvadsiatky aj priemernú rýchlosť (20,346). Okrem bratov al Maktoumovcov aj Jaffar Hassan z Bahrajnu. Lucia Starovecká jemne pridala (15,48) a posunula sa na 81.miesto, Slivia Potočná podobne – kolo 15,44 a priemer 15,26 ju posunulo na 87.miesto. Feiruz Boulbolová mierne spomalila (14,64, priemer 14,81), posunula sa na 107.priečku a 109.po druhom kole bola Charlotte Mlynčeková (14,66 – priemer 14,78). Veterinárna kontrola po druhom kole vystavila stopku pre Ferasa Boulbola a jeho kobylu. Celkovo veterinárnou kontrolou po druhom kole neprešlo ďalej 28 koní. Rozhodcovský zbor rozhodol o znížení požadovanej minimálnej rýchlosti na 14 km/hod.

Okolo poludnia ustal dážď a povrch trate začínal tuhnúť. Tretie kolo malo 32,9 km a po jeho absolvovaní mali jazdci a kone za sebou už 106,5km tohto nesmierne náročného podujatia. Práve po treťom kole skončili preteky po veterinárnej kontrole až pre 48 jazdcov a koní. V čele pretekov bol s náskokom šejk Hamdan (kolo 21,73 a priemer 20,76). Na druhé miesto sa prepracovala Holanďanka Marijke Visser a tretí bol v tom čase šejk Nasser al Khalifa z Bahrajnu. Poradie sa neustále menilo vďaka vypadávajúcim koňom a do štvrtého kola napokon Lucia Starovecká štartovala ako 40. (tretí okruh 15,78 a priemer 15,51). Silvia Potočná figurovala na 60.mieste (15,17 resp. priemer 15,23). Feiruz Boulbolová bola v tom čase 62. (13,99 a 14,55) a Charlotte Mlynčeková 64. (13,50 a 14,36) z celkovo 66 jadcov, ktorí pokračovali v súťaži aj vo štvrtom kole.

Práve štvrté kolo dlhé 33,2km znamenalo definitívny koniec nádejam slovenského tímu na dobré umiestnenie. Dovtedy najlepšia z našich Lucia Starovecká (kolo 13,96 a priemer 15,11) v súťaži skončila, keď jej kôň Balkán neprešiel po opakovanom klusaní v „re-checku“ pred štartom do záverečného okruhu. To už bolo zrejmé, že Charlotte Mlynčeková nepríde včas do cieľa štvrtého kola a skončí pre nedodržanie časového limitu, prestala pretekať a v cieli jej zaevidovali rýchlosť 7,21km/hod. Naopak Feiruz Boulbolová po tom čo sa rozdelili zabojovala a stihla prísť na poslednú chvíľu do cieľa štvrtého kola (12,526 - priemer tesne nad stanoveným limitom – 14,011 km/hod). Situácia vyzerala pre slovenské družstvo nádejne a mohlo z toho byť tretie-štvrté miesto v súťaži družstiev. Po vylúčení Lucie Staroveckej napokon Feiruz Boulbolová situáciu zvážila tak, že na trati piateho kola sa rozhodla v súťaži nepokračovať, nakoľko by mala zrejme problém stihnúť časový limit na príchod do cieľa. Silvia Potočná s Gamaar prešli veterinárnou kontrolou po štvrtom kole (14,73 a 15,11) iba pár sekúnd po tom, čo úspešne veterinárnou kontrolou v cieli prešla víťazná kobyla Yamamah šejka Hamdana bin Mohamed al Maktouma zo Spojených arabských emirátov (štvrté kolo 17,85 a priemer 19,98, posledné piate kolo 17,835 km/hod a výsledná priemerná rýchlosť v cieli 19,678 km/hod).

Záverečné kolo s dĺžkou 20,5km absolvovalo spolu 41 pretekárov no traja z nich neprešli úspešne záverečnou veterinárnou kontrolou. Spomedzi 38 jazdcov a koní, ktorí úspešne zvládli nástrahy majstrovskej súťaže, skončila na druhom mieste Holanďanka Marijke Visser s kobylou Laiza de Jalima (odchovaná vo Francúzsku a majiteľ z UAE – piate kolo 18,213 a výsledný priemer 19,258 km/hod). Táto desaťročná kobyla, najrýchlejšia v posledných dvoch kolách) získala tiež Cenu kondície. Tretí skončil a bronzovú medailu v súťaži jednotlivcov získal Abdulrahman Saad A.S al Sulaiteen z Kataru na koni Koheilan Kincso (výsledná rýchlosť 17,92 km/hod). Naša Silvia Potočná Gamaar dokončili preteky na 29.mieste (posledné kolo 13,73 a výsledná rýchlosť 14,92 km/hod).

súťaži družstiev zlato získal tím Španielska pred domácim Francúzskom a Švajčiarskom. Zaujímavosťou je, že súťaž družstiev, v ktorej na štarte figurovalo 33 družstiev, dokončili iba tieto tri tímy.

Organizácia, trasa, technicko-organizačné zabezpečenie ako aj samotný priebeh pretekov rozprúdili veľmi búrlivú diskusiu. 38 pretekárov v cieli zo 165 štartujúcich (23%) je až neočakávane málo vzhľadom na to, že sa jednalo o súťaž Majstrovstiev sveta...

Zaujímavé je, že Silvia Potočná a Gamaar boli jedinou dvojicou, ktorá preteky dokončila spomedzí účastníkov zo strednej a východnej Európy (Nemecko 0 z 5, Česká republika 0/4, Poľsko 0/2, Rakúsko 0/2, Estónsko 0/1, Grécko 0/1, Rusko 0/3, Kazachstan 0/3).

Foto v texte : (C) Ruud Overes