13.10.2013 19:17

Lukáš Matuský piaty vo Veľkej pardubickej

Víťazstvá Lukáša Matuského, Jaroslava Brečku, Luminatora a MPL RACING

Až neobvykle bohaté zastúpenie malo Slovensko v programe dostihového mítingu v Pardubiciach, ktorého vyvrcholením bol  123.ročník Veľkej pardubickej.

Chronologicky prvý „zabodoval“ Matej Rigo v dostihoch cez prútené prekážky - Zlatej spone trojročných na 3200m, keď na štvrtom mieste doviedol do cieľa Pyšného Páva zo stajne Selský dvůr.

Ďalšie dostihy cez prútené prekážky na 4100m tzv. Křišťálový pohár už priniesli víťazstvo reprezentanta stajne MPL Racing Luminatora, v ktorého sedle bol jeho tréner Jaroslav Brečka. Matej Rigo skončil šiesty a Martin Cagáň siedmy v sedle Pepperousa zo stajne Vimar-Dvorníky (HUN). Lukáš Matuský a ani Raimond zo stajne OMS dostihy nedokončili.

Tretia položka programu priniesla účasť iba dvoch slovenských jazdcov. Lukáš Matuský bol ôsmy a Matej Rigo nedokončil.

Lepšie dopadla Cena Vltavy, ďalšia položka programu, keď Matej Rigo finišoval tretí, Lukáš Matuský siedmy a Jiří Kousek jedenásty. Slovenský odchovanec Vandual vo farbách českej stajne Vadual ČR dobehol ako posledný, čo preteky dokončil na dvanástom mieste z celkovo dvadsiatky štartujúcich.

Ešte výraznejšie sa presadili jazdci aj kone v Poplerovom memoriáli na 3300m, keď v sedle víťazného Shamana z českej stajne K-K Metal a.s. sedel Lukáš Matuský. Štvrté miesto obsadil ďalší kôň stajne MPL Racing Cardam jazdený opäť jeho trénerom Jaroslavom Brečkom. Matej Rigo skončil šiesty a Jiří Kousek desiaty.

V druhých najvýznamnejších dostihoch popoludnia Cene Labe skončil na štvrtom mieste Jiří Kousek. Lukáš Matuský dostihy nedokončil.

Stříbrná trofej bola nakoniec bez slovenskej účasti, pretože Martin Cagáň už pri skúšobnom skoku spadol z Falcon Winga zo stajne Vimar-Dvorníky (HUN). Zostal ležať v bezvedomí a zo závodiska ho odvážala sanitka.

V absolútnom vrchole celého poloudnia a tiež celej dostihovej sezóny u našich západných susedov 123.ročníku Veľkej pardubickej steeplechase crosscountry na 6900m o 5.000.000 českých korún štartoval po roku opäť kôň zo Slovenska. Bodyguard zo stajne OMS pod Jaroslavom Brečkom však dostihy nedokončil. Výbornú bodku za slovenskou účasťou na tomto mítingu dal Lukáš Matuský, ktorý pri premiérovom štarte vo „Veľkej“ skončil na skvelom piatom mieste, pričom na náročnom teréne v peknom počasí dokončilo preteky iba 6 koní z dvadsiatky štartujúcich. Cantridara z chovu firmy Agrolipt, ktorá zastupovala v týchto dostihoch slovenský chov, preteky nedokončila.