20.09.2016 06:05

Longines FEI World Endurance Championship 2016

Zlatí Jaume Punti Dachs a Španielsko

Mário Hoffmann si v relatívne veľmi krátkom čase splnil jeden zo svojich snov. V šamorínskom areáli X-bionic (R) sphere (predtým Elements Resort), ktorý vybudoval začiatkom tohto desaťročia,  sa od 15. do 17. septembra konali majstrovstvá sveta v jeho obľúbenom športovom odvetví – vytrvalostnom jazdení. Po úvodných podujatiach, ktoré Hoffmannov Jazdecký klub Napoli Šamorín organizoval ešte v provizórnych podmienkach od roku 2011, sa mu do Šamorína podarilo pritiahnuť a organizátorsky zastrešiť v roku 2014 Majstrovstvá sveta mladých koní, rok na to Majstrovstvá Európy a tento rok Majstrovstvá sveta, keď Šamorín ponúkol ako náhradu za pôvodne plánovaný Dubaj.

Ešte nikdy v minulosti nemalo Slovensko príležitosť zorganizovať tak významné jazdecké podujatie. Na štartových listinách figurovalo 136 jazdcov zo 46 krajín a 5 kontinentov. Možno by sa žiadalo doplniť, že sa jednalo o Majstrovstvá sveta seniorov, no zrejme by to nebolo najvýstižnejšie, keďže medzi jazdcami figurovala ako najmladšia iba 14-ročná Uruguajčanka Pilar Saravia a najstarším bol už 66-ročný Paulo Branco z Portugalska. Vekový priemer jazdcov figurujúcich na štartovej listine bol 36,2 roka, pričom desiatka najmladších mala priemer iba 18,3 a na druhej strane desiatka najstarších už dosiahla v priemere rovných 60 rokov.  Slovenský tím v zložení Mário Hoffmann (48), Lucia Supeková (39), Petra Hubačová (28), Simona Zelmanová (24) a Michaela Supeková (17), všetko členovia Jazdeckého klubu Napoli Šamorín, patril vekovým priemerom 31,2 roka k tým mladším.

Organizátori z JK Napoli a X-bionic (R) sphere sa tentoraz rozhodli viesť majstrovské trate výhradne v rovinatom teréne v blízkosti Šamorína a Dunaja. Najďalej sa jazdci dostali v prvom kole, keď sa trať otáčala späť na okraji Bratislavy po 18km vedených popri Dunaji. Na štart sa nakoniec postavilo 133 jazdcov a koní zo 45 krajín. Veterinárnou kontrolou v piatok pred pretekmi neprešiel štvornohý partner reprezentanta Hong-Kongu a ešte pred štartom prišla hneď o dvoch členov česká reprezentácia, keď svoje kone do Šamorína ani nepriviezli. Počet tímov v súťaži družstiev sa tým znížil na 23.

Napriek predpovedi počasia, ktorá prorokovala na sobotu nepríjemné chladné a veľmi daždivé počasie, boli poveternostné podmienky nakoniec takmer ideálne. Teplota sa pohybovala od 20 do 25 stupňov. Bolo zamračené s občasnými prehánkami. Okolo obeda na chvíľu zasvietilo aj slnko a ustal po väčšinu dňa pofukujúci čerstvý premenlivý vietor.

Preteky boli sledované množstvom novinárov (akreditovalo sa ich približne 300),  súťaž snímali viaceré televízne štáby a bol vysielaný aj priamy televízny prenos z celého podujatia. V šamorínskom areáli sa vytvorili viaceré televízne štúdiá.

--- 1.kolo  (40km) ---

Samotný štart pretekov bol ešte za šera o 6:00 ráno pod dunajskou hrádzou v Čilístove. Keďže nie všetky kone sa dostavili na štart včas, oneskorenci mali problém pretlačiť sa po mostíku cez kanál masami ľudí, ktorí nedbajúc na výzvy rozhodcov, aby počkali na mieste 15 minút po štarte, sa okamžite rozbehli cez mostík smerom do areálu a na parkoviská. Kým teda posledné kone vyrážali na trať, tie najrýchlejšie už mali za sebou takmer 5 kilometrov. Krátko od štartu sa na čele pretekárskeho poľa vytvorila ambiciózna skupina, ktorá začala unikať svojim konkurentom. Spočiatku ju tvorilo 22 jazdcov. Spojené arabské emiráty a Bahrajn v nej mali kompletné päťčlenné tímy, Španielsko bolo v tejto skupine zastúpené štvoricou pretekárov, Uruguaj dvojicou a po jednom zástupcovi v najrýchlejšej skupine mali Qatar, Holandsko, Francúzsko, Saudská Arábia, Švédsko a Slovensko. Na otočku pri Slovnafte dorazilo čelo pretekov za 40 minút rýchlosťou okolo 27km/hod. Za nimi s odstupom približne 7 minút nasledovala ďalšia veľká takmer 30-členná skupina a po nej niekoľko menších. Zvyšok nášho tímu bol celý v skupine, ktorá mala v tom čase stratu približne 14 minút a úvodných 18km absolvovali rýchlosťou na úrovni 18km/hod. Cestou späť do Šamorína boli jazdci nútení spomaliť, keďže časť trasy viedla prírodnou rezerváciou Biskupické luhy. Do cieľa prvého kola napokon po 40km dorazila vedúca skupina pohromade s priemerom necelých 24 km/hod. Chýbal v nej iba náš Mário Hoffmann, ktorý na trati spadol a do cieľa dorazil so stratou približne 8 minút.  Vstupy do veterinárnej kontroly boli pomerne vyrovnané na úrovni okolo 2 až 4 minút a do druhého kola vyrážalo prvých 8 jazdcov v rozpätí jedinej minúty v poradí - šejk Hamdan bin Mohamed Al Maktoum (UAE), Raed Mahmood (BRN), Maria Alvarez Ponton (ESP), šejk Rashid Dalmook Al Maktoum (UAE), Angel Soy Coll (ESP), Ali Abdulla Busafar (BRN), Ahmed Saif Al Mozroui (UAE) a Jaume Punti Dachs (ESP). Mierne v tom čase zaostali Alex Luque Moral (ESP) či šejk Nasser bin Hamed Al Khalifa (BRN). So vstupom do veteriny sa najviac zdržal Mohamm Abdulrahman Alzayed (BRN). Mário Hoffmann s ním vyrážal na trať druhého kola takmer súčasne na 21. mieste so stratou viac ako 9 minút na vedúcich jazdcov. Simona Zelmanová (18,85 km/hod) do druhého kola štartovala z priebežnej 82.priečky, za ňou postupne aj Lucia Supeková (86.), Petra Hubačová (90.) a Michaela Supeková (97.). Po úvodných 40km sa súťaž predčasne skončila pre 13 jazdcov a ich koní.

--- 2.kolo  (35km) ---

Trasa druhého kola viedla najskôr po hrádzi a potom po poliach a poľných cestách smerom na Báč, Šámot až do mestského parku v Šamoríne, ďalej potom cez polia a vinohrady späť do areálu v Šamoríne - Čilístove. Niekoľkokrát za asistencie polície križovala aj frekventované cesty. Do vedúcej skupinky sa dotiahli ešte Jonatan Iriarte Rivera a Isha Judd z Uruguaja a šejk Hamed Dalmook Al Maktoum (UAE). Do cieľa druhého kola dorazila táto skupina pohromade, v čele boli šejk Hamdan, šejk Rashid a Jaume Punti Dachs. Za touto 11-člennou skupinou, ktorá stále udržiavala tempo blízko 24 km/hod, strácali ďalší jazdci z prvej dvadsiatky postupne  od 2 do 5 minút. Mário Hoffmann so Sonicom de Vilaformiu prišiel do cieľa druhého kola s odstupom 10 minút a následne sa zrejme pre pretrvávajúce problémy po páde v predošlom kole rozhodol v pretekoch nepokračovať a odstúpil zo súťaže z pekného 18.miesta priebežného poradia. Okrem lídra nášho tímu skončilo po druhom kole predčasne ďalších 16 jazdcov. Okrem iných v súťaži už nepokračovala ani v prvej skupine jazdiaca Maria Alvarez Ponton. Na vstupe do veterinárnej kontroly stratili kontakt s čelom pretekárskeho poľa aj Isha Judd (vstup do veteriny za 7:33) a šejk Hamed Dalmook Al Maktoum (8:22). Z našich ostali v hre už iba Petra Hubačová a Simona Zelmanová. Luciu Supekovú a jej dcéru Michaelu vyradillo zo súťaže krívanie koní.

--- 3.kolo  (35km) ---

V ďalšom priebehu začínalo ísť do tuhého. Do tretieho kola vyštartovala takmer súčasne osemčlenná skupina. Tempo začalo mierne stúpať cez 24 km/hod, čo neakceptovali obaja španielski jazdci (Jaume Punti Dachs a Angel Soy Coll) a naďalej pokračovali svojim tempom (cca 23 km/hod). Do vedúcej skupiny sa však dotiahol Ghanim Abdulla Al Marri (UAE). Takto sformovaná nová sedemčlenná vedúca skupina dorazila do cieľa tretieho kola s náskokom približne troch minút pred dvojicou Španielov. Približne 3 minúty stratil pomalším vstupom do veteriny Raed Mahmood (BRN) a pre metabolické problémy koňa skončil ďalší člen vedúcej skupiny  Ali Abdulla Busafar (BRN). Celkom po treťom kole skončilo v súťaži až 24 jazdcov a ich koní, okrem iných aj šejk Hamed Dalmook Al Maktoum (UAE) a Jean Philippe Frances (FRA). Pre metabolické problémy kobylky Ras Antorcha žiaľ skončila aj naša Simona Zelmanová. Petra Hubačová s Ocazom bola v tom čase priebežne na 67. priečke.

--- 4.kolo  (30km) ---

Do predposledného kola vyštartovala najskôr päťčlenná skupina, v ktorej okrem štvorice jazdcov zo Spojených arabských emirátov (Ahmed Saif Al Mozroui, šejk Hamdan bin Mohamed Al Maktoum, šejk Rashid Dalmook Al Maktoum a Ghanim Abdulla Al Marri) bol ešte Jonatan Iriarte Rivera z Uruguaja. S odstupom spomínaných troch minút vyrazil na trať Raed Mahmood z Bahrajnu a minútu za ním dvojica Španielov. Ďalšie takmer tri minúty strácal šejk Nasser bin Hamed Al Khalifa (BRN). Alex Luque Moral mal od tímových kolegov odstup viac ako sedem minút. Raed Mahmood výrazne pridal a dotiahol sa do vedúcej skupiny. Päť kilometrov pred cieľom štvrtej etapy po 135 absolvovaných kilometroch došlo pri prejazde vedúcej skupiny cez občerstvovací bod na dunajskej hrádzi k fatálnemu zraneniu koňa šejka Rashida Dalmook Al Maktoum. Kvôli vážnej zlomenine pravej prednej nohy museli kobylku Ajayeb utratiť priamo na trati. Zvyšná pätica pokračovala spoločne. Po veterinárnej kontrole po štvrtom kole skončil pre krívanie koňa obhajca svetového prvenstva zo Svetových jazdeckých hier 2014 v Normandii šejk Hamdan bin Mohamed Al Maktoum. Ghanim Abdulla Al Marri potreboval na vstup do veteriny až 12 minút a 24 sekúnd a prepadol sa až za španielsku dvojicu Angel Soy Coll a Jaume Punti Dachs iba 3 minúty pred šejka Nasser bin Hamed Al Khalifa. Raed Mahmood po namáhavej stíhacej jazde potreboval na vstup svojho koňa do veteriny až 16 minút a 10 sekúnd a prepadol sa až za šejka Nassera, na ktorého strácal necelú minútu. Alex Luque Moral za ním zaostával ďalšie dve minúty. Na čele ostala už iba dvojica Jonatan Iriarte Rivera s kobylou LG Muneerah a so stratou minúty a 38 sekúnd Ahmed Saif Al Mozroui s valachom Nopoli Del Ma. Až 27 koní, ktoré vyštartovali do predposledného kola muselo skončiť predčasne a v súťaži ich už ostalo iba 52.

--- 5.kolo  (20km) ---

V záverečnom kole sa vydal Ahmed Saif Al Mozroui na stíhaciu jazdu. Po otočke na deviatom kilometri ešte stále strácal asi jednu minútu. Vďaka vysokej rýchlosti (posledných 20km 29,46 km/hod) a značnému vyčerpaniu uruguajského koňa nielenže ich dobehol, ale do cieľa po absolvovaní 160km docválal prvý s náskokom viac ako štyri minúty. Uruguajský jazdec so svojou vyčerpanou kobylou výrazne spomalil (25,80 km/hod) a cieľom prešiel ako druhý iba minútu a pol pred ďalšími dvoma jazdcami.  Ghanim Abdulla Al Marri zo Spojených arabských emirátov s koňom Quran el Ulm a Jaume Punti Dachs na koni Twyst Maison Blanche bojovali o posledné medailové miesto. Na tom nakoniec prešiel cieľom jazdec z emirátov a úradujúci európsky šampión zo Španielska preťal cieľovú čiaru ako štvrtý.

Stalo sa však niečo nevídané. Prvé tri kone boli pri veterinárnej kontrole eliminované a titul svetového šampióna pre rok 2016 získal v cieli štvrtý Jaume Punti Dachs (priemer 23,605 km/hod). Zo striebornej medaily so stratou 50 sekúnd na víťaza sa nakoniec tešil ďalší španielsky jazdec - Alex Luque Moral na koni Calandria PH, ktorý bol najrýchlejší na posledných 20km (34,20 km/hod). Bronz získal šejk Nasser bin Hamad Al Khalifa z Bahrajnu na koni Waterlea Dawn Treader ako najlepší z arabských jazdcov so stratou 3 minúty a 5 sekúnd na víťaza. Eliminácia v cieli po absolvovaní kompletných 160km postihla aj Talianku Marie Cecile Mosti a Belgičanku Elisu Arnould. Naša Petra Hubačová s Ocazom skončila nakoniec na 39. priečke (17,203 km/hod). Jediný kôň slovenského chovu v súťaži - kobylka Kataki, s ktorou štartovala Kanaďanka Yvette Vinton, bola eliminovaná pre krívanie po štvrtom kole.

V súťaži družstiev si titul Majstra sveta vybojoval španielsky tím v zložení Jaume Punti Dachs, Alex Luque Moral a Angel Soy Coll a obhájili tak primát zo Svetových jazdeckých hier 2014. Francúzske družstvo na druhom mieste strácalo na víťazov priepastné tri hodiny a pred bronzovým Holandskom malo iba tesný náskok necelých 7 minút.

Cenu kondície získala kobyla Calandria PH (Alexa Luque Moral, ESP).

Mimoriadne náročné preteky dokončilo úspešne len 47 jazdcov a koní (33,85%). Až 58 koní bolo eliminovaných pre krívanie, 21 skončilo pre metabolické problémy a 3 ukončili preteky priamo na trati. V štyroch prípadoch sa rozhodli jazdci nepokračovať v súťaži a z pretekov odstúpili.

Na záver patrí uznanie a gratulácia všetkým, ktorí sa podieľali na zorganizovaní a pokojnom priebehu tohto vydareného majstrovského podujatia, na čele s riaditeľom súťaže, ktorým bol Alexander Nálepka.

Podrobné výsledky: www.enduranceresults.info/longines/pdf/WECH_2016_INDIV.pdf

Foto: equisport.info (c) Katarína Slováková

—————

Späť