19.09.2017 07:49

CRYSTAL CUP 2017

Majstrovstvá Slovenska vo vytrvalostnom jazdení 2017

Topoľčianky 1. - 3. 9. 2017

V úvodný septembrový víkend sa v Topoľčiankach konali Majstrovstvá Slovenskej republiky vo vytrvalostnom jazdení. Organizátorom z Jazdeckého klubu Monty ranč Nitrianske Pravno –Vyšehradné na čele s manželským párom Katarínou a Robertom Rovnými sa v areáli topoľčianskej dostihovej dráhy a na okolitých lesných a poľných cestách v spolupráci s Národným žrebčínom Topoľčianky podarilo zorganizovať dôstojné medzinárodné podujatie na veľmi vysokej úrovni.

Vrámci podujatia CRYSTAL CUP 2017 sa odbehlo sedem pretekov, v ktorých štartovalo 38 jazdcov a koní zo štyroch krajín. Popri tradičných účastníkoch vytrvalostných pretekov na Slovensku z Českej republiky a Rakúska, štartové pole spestrila aj skupina jazdcov a koní z Turecka.

Crystal Cup 2017 a Majstrovstvá SR vo vytrvalostnom jazdení 2017

CEI2* 2x70km

- s podporou spoločnosti TRM

Počtom štartujúcich a aj významom hrali prím v programe mítingu preteky CEI2* na 2x70km, vrámci ktorých sa bojovalo aj o titul Majstra Slovenska v kategórii seniorov. Na štart sa postavilo 16 jazdcov a koní z Rakúska, Českej republiky a zo Slovenska. Z toho do boja o domáci majstrovský titul sa zapojil rovný tucet štartujúcich. Trať po oba dni  bola rozdelená do troch etáp, z ktorých prvá mala 30km a ďalšie dve boli zhodné a merali 20km.

Od úvodných okamihov po štarte bola vo vedení trojica z Jazdeckého klubu Napoli v zložení  Mário Hoffmann s koňom Anastacia, Simona Zelmanová s Bon Jovi FT a Katarína Barboríková s koňom Kisbér 10. Táto trojica nasadila vysoké tempo (niečo nad 17,4 km/hod) a v cieli prvej etapy, do ktorej dorazili spoločne, mali vyše trojminútový náskok pred rakúskou pretekárkou Stephanie Kunz (16,990 km/hod). Po absolvovaní veterinárnej kontroly však táto trojica z pretekov odstúpila. Do boja o majstrovský titul a popredné priečky sa tak razom dostali ďalší  jazdci, ktorí postupne prichádzali do cieľa prvej etapy: Martin Gallo, Lucia Rovná, Zuzana Sitárová či Petr Jadlovský z ČR so stratou približne dve a pol minúty na rakúsku pretekárku. Po ďalšej necelej minúte do cieľa dorazili aj Lýdia Fonferová, Lucia Starovecká, Helena Godovičová a Viera Smolinská. Rozdiely medzi  jednotlivými pretekármi boli minimálne a tak o poradí, v akom štartovali do druhého okruhu, vo veľkej miere rozhodovala rýchlosť vstupu do veterinárnej kontroly.

Druhú, už kratšiu, etapu absolvovala väčšina jazdcov a koní vo vyššom tempe. Svoje prvé miesto v priebežnom poradí si uhájila Stephanie Kunz na koni Anuar AB (17,11 km/hod). Za ňou so stratou približne jedaen a pol minúty do cieľa prišli Zuzana Sitárová (priemerná rýchlosť v druhom kole 17,430)  a Lucia Starovecká (17,470). Asi minútu za nimi do cieľa druhej etapy dorazili  Martin Gallo (16,960) a Petr Jadlovský (16,930) s polminútovým náskokom pred štvoricou Viera Smolinská (16,910), Lýdia Fonferová (17,320), Helena Godovičová (17,190) a Lucia Rovná(16,700). Týchto deväť jazdcov a koní vyrážalo do tretieho a zároveň posledného kola prvého dňa v rozpätí necelých troch minút  v poradí opäť vo výraznej miere určovanom rýchlosťou vstupu do veteriny. Strata desiatej v priebežnom poradí Lucie Škábovej bola v tom čase už päť minút.

Do cieľa prvého dňa dorazili takmer súčasne v rozpätí štyroch sekúnd Lucia Starovecká (16,430), Zuzana Sitárová (16,590) a Stephanie Kunz (15,790). S nezmenenou približne minútovou stratou za nimi nasledovali Martin Gallo a Petr Jadlovský nasledovaný štvoricou jazdkýň, z ktorých napokon posledná v cieli Viera Smolinská s kobylkou Kamedi (JŠK PS Farm Svätý Jur) predčasne skončila v súťaži pre krívanie koňa pri kontrole vo veterine. Určujúcim faktorom pre poradie na štarte do druhého dňa bola opäť rýchlosť vstupu do veteriny, ktorá sa pohybovala od minúty a 17 sekúnd u Zuzany Sitárovej, ktorá sa tak dostala na prvé miesto priebežného poradia až po 5 minút a 21 sekúnd v prípade Petra Jadlovského. Rozdiel medzi prvou Zuzanou Sitárovou (priemer za prvý deň 16,858 km/hod) a ôsmou Helenou Godovičovou (16,425 km/hod) bol po prvom dni 6 minút a 34 sekúnd. Strata deviatej Lucie Škábovej na prvé miesto v tom čase bola už takmer 20 minút.

***

Druhý deň po povinnej veterinárnej kontrole pred štartom skončila predčasne pre krívanie koňa tretia v priebežnom poradí Stephanie Kunz. Po technických problémoch na trati sa vytvorila v priebehu prvej etapy druhého dňa na čele päťčlenná skupina v zložení Zuzana Sitárová (priemerná rýchlosť  v etape 16,160 km/hod), Lucia Rovná,  Petr Jadlovský, Lýdia Fonferová a Lucia Starovecká (JŠK PS Farm Svätý Jur), pre ktorú to bolo zároveň posledné kolo, nakoľko jej kôň (Siglavy Chabir) zakríval vo veterinárnej kontrole. Martin Gallo strácal na vstupe do veteriny na vedúcu Zuzanu Sitárovú už 7 minút, Helena Godovičová bola ešte ďalších 10 minút za ním a dvojica českých jazdkýň Lucie Škábová a Lucie Krejčová strácali za ňou ďalších 7 minút. Pre krívanie koňa sa súťaž predčasne skončila aj pre Barboru Holubcovú s kobylou Koheilan VIII-34/ Bojovníčka (JK Nový Tekov).

Bolo takmer isté, že víťazom bude niekto zo štvorice na čele priebežného poradia. Petr Jadlovský sa dotiahol v priebehu etapy na absolútne čelo pretekov a do cieľa predposlednej etapy prichádzal takmer súčasne s Luciou Rovnou a Zuzanou Sitárovou. Tá mala „expresný“ vstup do veteriny (39 sek) a do poslednej etapy štartovala s náskokom minúty a 3 sekúnd pred Luciou Rovnou. Petr Jadlovský doprial svojej štvornohej partnerke na vstup do veteriny takmer 4 minúty a do posledného kola vyštartoval so stratou 3 minúty a 7 sekúnd za vedúcou Zuzanou Sitárovou. Lýdia Fonferová (JK Horskí jazdci  Horná Lehota) v súťaži už nepokračovala pre krívanie kobyly Chantal vo veterinárnej kontrole. Martin Gallo, ktorý sa tak posunul na štvrtú priečku, v tom čase strácal už úctyhodných 16 minút

Napriek strate sa čoskoro na čelo pretekov prepracoval Petr Jadlovský, ktorý so svojou kobylou Ráchel absolvoval posledných 20km najvyššou rýchlosťou (etapa 21,600 km/hod a celkový priemer 17,754 km/hod) a v cieli mal viac ako pohodlný náskok 14 minút a 21 sekúnd pred druhou Zuzanou Sitárovou (Ranch Paradise Košťany nad Turcom) s kobylou ML Angelina (posledné kolo 16,430 km/hod a celkový priemer 16,386 km/hod). Pre dvojicu z Turca jazdiacu už na istotu to však znamenalo zisk majstrovského titulu! Lucia Rovná s kobylou Mersuch III-5 (JK Monty Ranč Nitrianske Pravno – Vyšehradné) získala nakoniec striebro so stratou 4 minút a 16 sekúnd (kolo 15,730 a priemer 16,397). Martin Gallo s kobylou Gazal VI-6/ Hedi (JK TAVAROK Mengusovce) vybojoval nakoniec bronz so stratou takmer 20 minút na druhú priečku (kolo 15,050 a priemer 15,263). Piate a šieste miesto obsadili české jazdkyne Lucie Krejčová s kobylou Lamia 1 (priemer 16,118) a Lucie Škábová s kobylou Suraya (16,116). Dokončiť úspešne súťaž a pripísať si body do svetového FEI rebríčka sa podarilo aj Helene Godovičovej s Chanukou (JŠK PS Farm Svätý Jur – priemerná rýchlosť 14,435 km/hod) a Jánovi Draškovičovi s kobylou Mersuch III-4/ Mary Lou (rovnako JŠK PS Farm Svätý Jur – priemer 13,976 km/hod), ktorá niesla zrejme najvyššiu záťaž  v súťaži.

Cenu kondície, ktorá bola vypísaná pre najlepšieho koňa vrámci majstrovskej súťaže, získala víťazná kobylka ML ANGELINA.

 

Preteky CEI2* na 120km

- s podporou spoločnosti Plusvital

V tejto súťaži napokon štartovala iba jediná dvojica a triumf v súťaži a 80 bodov do FEI rebríčka si pripísala dvojica z Rakúska – Jana Kupper s 12-ročnou kobylou Barah. Trať pretekov absolvovali priemernou rýchlosťou 16,426 km/hod.

 

Preteky  CEI1* na 80km

- s podporou spoločnosti Canvit (NutriHorse)

Spomedzi pätice štartujúcich v tejto kategórii si suverénnym spôsobom vybojovala triumf  česká jazdkyňa Tereza Kopecká s kobylou Santana (16,654 km/hod). Druhý skončil Karol Toriška (Jednorožec Bratislava) na kobyle Snehová Víla Misi (14,431 km/hod). Tretie a štvrté miesto putujú do Turecka a Jozef Martauz preteky nedokončil pre krívanie Seel el Nil po druhom kole.

 

Preteky CEIYJ1* 80km Crystal Cup 2017

vypísané ako Majstrovstvá SR vo vytrvalostnom jazdení 2017 juniorov a mladých jazdcov

- s podporou spoločnosti Plusvital

Tak ako obvykle sa aj tento rok stretla majstrovská súťaž juniorov s problémom malého počtu štartujúcich jazdcov. V roku 2011 majstrovské renomé súťaži zachraňovali dve mladé parkúrové jazdkyne z JK Napoli, aby bola splnená podmienka minimálne 5 jazdcov z 3 klubov. V rokoch 2012, 2014 a 2015 sa postavilo na štart po 6 súťažiacich a v roku 2013 to bolo 8 jazdcov a koní. Minulý rok však na trati v Topoľčiankach pretekalo o majstrovský titul iba kvarteto pretekárov a na to, aby víťazná Lucia Supeková mladšia mohla získať aj majstrovský titul, bolo potrebné schválenie výnimky predsedníctvom SJF. Tento rok sa opäť na štarte stretla iba štvorica slovenských jazdkýň. Tentoraz však nebola schválená výnimka a majstrovský titul napokon nezískala najlepšia Slovenka spomedzi štartujúcich Miriam Kmeťová.

Hneď od štartu vyrazila vo svižnom tempe na trať obhajkyňa minuloročného titulu Lucia Supeková mladšia z JK Napoli. Po absolvovaní prvého kola priemernou rýchlosťou 19,120 km/hod si vypracovala takmer 8-minútový náskok pred rakúskou pretekárkou  Annou Häfele (18,040 km/hod). Tretia Miriam Kmeťová zaostávala za Rakúšankou ďalších takmer 6 minút. Na vstup do veteriny však potrebovali viac než 6 minút a do druhého kola z tretieho miesta štartovala pôvodne štvrtá v cieli so stratou 4 a pol minúty Lucia Marošová, ktorá do veteriny vstúpila už po minúte a 43 sekundách.

Vedúca Lucia Supeková ml. s koňom Bwuagadugo pokračovala aj v druhom kole vo vysokom tempe (19,110 km/hod) a vypracovala si na vstupe do veterinárnej kontroly náskok takmer 17 a pol minúty. Pre krívanie koňa však to bol koniec nádejí na víťazstvo a symbolické aj keď neoficiálne obhájenie majstrovského titulu. Vedenia sa teda ujala druhá v cieli Anna Häfele (16,460 km/hod). Miriam Kmeťová bola v cilei síce opäť tretia, no vstup do veteriny jej tentoraz trval až 7 minút a opäť sa pred ňu dostala Lucia Marošová.

Záverečných 20km zvládla s prehľadom Anna Häfele so 14-ročným valachom Sethi. Trojminútový náskok si nielen udržala, ale ho ešte zväčšila na 5 minút a 23 sekúnd (kolo 17,840 km/hod a priemer 17,570 km/hod) pred Miriam Kmeťovou (JK Monty Ranč) s koňom O´Bajan Kabala (priemer 17,230  km/hod). Tretia v cieli a druhá spomedzi Sloveniek skončila s odstupom 15 minút  Lucia Marošová (Shereen Endurance Club) na koni Victus S (16,638 km/hod). Na štvrtom mieste preteky úspešne dokončila aj Petra Skokanová (JK Jagal Mengusovce) s koňom Dahoman XI-14 (13,555 km/hod).

 

Preteky  CEN na 80km

- s podporou spoločnosti Canvit (Pavo)

Národnú súťaž na trati 80km s prehľadom vyhrala Alžbeta Helisová (Farma Gíreth Kaľamenová) s kobylou Sima (15,350 km/hod) pred Simonou Chlpáčovou (JK Horskí jazdci Horná Lehota – 14,153 km/hod).

Preteky CEN na 60km

Súťaž dokončila iba Nikol Vicenová z Českej republiky (13,989 km/hod)

Preteky CEN na 40km

Súťaž úspešne dokončila iba Adéla Precková z Českej republiky.

 

Čo dodať na záver? Celé podujatie bolo zorganizované na veľmi slušnej úrovni. Reportáže pred samotným mítingom ako aj počas neho prinášala televízia Cavallo.sk ako exkluzívny mediálny partner.  Pretekárom prialo počasie a vďaka zamračenej oblohe neboli súťažiaci vystavení vysokým teplotám počas pretekov. Súťaže dokončilo nakoniec 21 z 38 štartujúcich, čo predstavuje 55,26%.

Potešiteľná je najmä účasť v seniorskej majstrovskej súťaži, kde sa potvrdil ternd narastajúceho počtu štartujúcich.

Rok         Súťaž                     Miesto         Počet štartujúcich     Z toho vrámci M SR

2017     CEI2* 2x70km     Topoľčianky             16                            12

2016     CEI2* 2x70km     Mengusovce            16                            10

2015     CEI2* 2x70km     Mengusovce            14                             8

2014     CEI2* 120km       Pl.Podhradie            11                             6

2013     CEI1* 110km       Mengusovce            12                             9

2012     CEN 105km        Mošovce                    6                              6

2011     CEN 100km        Šamorín                     6                              6

Na druhú stranu dlhodobo nízky počet štartujúcich v majstrovksej súťaži junioirov a mladých jazdcov spôsobil, že tohto roku neboli udelené tituly v tejto kategórii a organizátori odovzdali ceny najlepším iba ako víťazovi, druhému a tretiemu v neoficiálnej majstrovskej súťaži (súťaži pôvodne vypísanej ako majstrovstvá SR, avšak pre nesplnenie podmienky počtu štartujúcich nemohol byť oficiálne udelený titul a medaily). Pre ocenených to tak bude pamiatka na šampionát, ktorý sa nekonal...

Rok        Súťaž                     Miesto         Počet štartujúcich     Z toho vrámci M SR

2017    CEIYJ1* 80km     Topoľčianky             6                                 4

2016    CEIYJ1* 80km     Topoľčianky             5                                 4

2015   CEIYJ1* 80km     Šamorín                  6                                 6

2014   CEIYJ1* 83km     Pl.Podhradie           7                                 6

2013   CENJYR 85km    Topoľčianky             8                                 8

2012   CENJYR 85km    Mošovce                 7                                 6

2011   CENJYR 80km    Šamorín                  6                                 6

Podrobné výsledky: www.enduranceresults.info/endurance-team-styria/results-2017

Foto: (c) Jozef Pajerský s podporou Cukru production

 

—————

Späť