13.07.2013 19:28

CEI** Mengusovce pre Luciu Škábovú

V piatok a sobotu 12. a 13.7.2013 sa v okolí podtatranskej obce Mengusovce konal prvý ročník dvojdňových medzinárodných pretekov vo vytrvalostnom jazdení CEI** 2x70km Vysokotatranský vytrvalostný pohár JK Napoli – High Tatras Endurance Cup JK Napoli. Na štart pretekov sa v piatok predpoludním postavilo 20 z pôvodne prihlásených 23 dvojíc zo siedmich krajín (AUT, BUL, CZE, GER, HUN, POL, SVK). Slovensko malo v štartovom poli týchto dvojhviezdových pretekov nebývalé zastúpenie – až osem dvojíc.

Štartovalo sa v piatok o 9:00, obloha bola zamračená, sem-tam trať aj súťažiacich pokropil slabý dážď, teplota sa pohybovala okolo pätnásť stupňov a celý deň fúkal pomerne silný vietor. Hneď od štartu nasadili pomerne vysoké tempo v čele pretekov Jozsef Tóth z Maďarska na koni Siglavy Bagdady Aladin spolu s Luciou Škábovou, Veronikou Kubíčkovou a Terezou Kopeckou z Českej republiky. Prví dvaja menovaní prišli napokon do cieľa s viac ako dvaapolminútovým náskokom pred druhou dvojicou. V tesnom závese za nimi so stratou ani nie pol minúty dorazili do cieľa prvého kola merajúceho 20km, na trati pretekov CEI** debutujúce, dievčatá z JK Monty Ranč - Lucia Rovná a Ivana Repiská. S viac ako šesťminútovým odstupom za touto dvojicou prichádzala v menších skupinkách s malými rozostupmi hlavná časť štartového poľa najskôr v tesnom slede za sebou Poliak Artur Landau, Slovenska Petra Piatrová, Petr Hladiš z Českej republiky, ďalej domáci Vratislav Gallo a Feras Boulbol, necelú minútu za nimi Rakúšanska Marcela Hernandez a nakoniec po asi polminúte aj  Nemky Selina Wank a Belinda Hitzler. Štartové pole uzatvárali dve trojice - najskôr domáca pozostávajúca z Maria Hoffmanna, Petry Hubačovej a Dominiky Kleinovej približne sedem minút za Nemkami a ďalších sedem minút ako úplne posledná bola trojica pretekárov z Bulharska Zhanina Ivanova, Ruga Nedkova a Ivan Stoichev.

Vzhľadom na neveľké rozdiely medzi jednotlivými štartujúcimi zohrával dôležitú úlohu pre poradie, v akom súťažiaci vyrážali na trať druhého, tentoraz 30km dlhého kola, čas potrebný na upokojenie koňa a vstup do veterinárnej kontroly po príchode do cieľa prvého kola. Ten sa pohyboval od cca dvoch minút až po viac ako trinásť minút a dosť výrazne premiešal poradie pretekárov. Netýkalo sa to však vedúcej dvojice v zložení Jozsef Tóth a Lucia Škábová, ktorí pokračovali vo vysokom tempe nad hranicou 19km/hod a v cieli druhého kola boli opäť na rovnakých priečkach. V druhom kole výrazne pridal Vratislav Gallo a rýchlosťou cez 20km/hod sa dotiahol na dvojicu pred ním a prepracoval sa na priebežné tretie miesto. Pre Veroniku Kubíčkovú, sa preteky skončili pre krívanie koňa vo veterinárnej kontrole. Tereza Kopecká potrebovala na vstup do veteriny takmer 14 minút a na štarte do tretieho - posledného kola prvého dňa strácala už viac ako 11 minút spolu s Nemkami, ktoré sa na ňu dotiahli vďaka výrazne kratšej dobe potrebnej na vstup do veteriny (okolo päť minút). Feras Boulbol i Artur Landau tiež mierne pridali a predbehli obe dievčatá z JK Monty Ranč, tie naopak trochu spomalili. Petra Piatrová, Marcela Hernandez a Petr Hladiš vytvorili skupinku, v ktorej sa držali aj v ďalšom kole. Rovnako aj trojica Mario Hoffman, Petra Hubačová a Dominika Kleinová išli spolu svojim tempom a zvýšili svoj náskok pred bulharskou trojicou na chvoste štartového poľa. Z tej však po veterinárnej kontrole pre krívanie koní zostala v hre iba osamotená Ruga Nedkova.

Záverečné 22km dlhé kolo neprinieslo výrazné zmeny do poradia po prvom dni. Tereza Kopecká znížila náskok Vratislava Galla na treťom mieste. Feras Boulbol sa prepracoval aj vďaka rýchlejšiemu vstupu do veteriny do čela štvorčlennej skupinky, v ktorej okrem neho boli ešte obe Nemky a Poliak. Tridsaťšesť minút na čelo strácali po prvom dni Lucia Rovná a Ivana Repiská  a uzatvárali prvú desiatku. Rakúska pretekárka strácala na ne po prvom dni asi štyri minúty, vzdialila sa však dvojici Petra Piatrová a Petr Hladiš, pred nimi si vypracovala náskok päť minút. Necelú hodinu na vedúcu dvojicu strácalo trio Hoffmann-Hubačová-Kleinová, bulharská pretekárka už viac ako hodinu a štvrť.

Úvodné veterinárne kontroly pred štartom do druhého dňa priniesli zúženie štartového poľa o dvojicu pretekárov, keď pre krívanie koňa predčasne skončili Marcela Hernandez a Mario Hoffmann. Počasie sa prakticky nezmenilo, bolo asi o jeden až dva stupne chladnejšie. Jazdci i kone oboznámené po prvom dni s terénmi i trasami, vyrazili o deviatej hodine na trať úvodnej 22km etapy pomalšie. Mali už za sebou 72km z prvého dňa. Do cieľa prvej etapy prišla takmer súčasne vedúca dvojica pretekárov. Vďaka rýchlejšiemu vstupu do veteriny však získala asi dvaapolminútový náskok Lucie Škábová pred Jozsefom Tóthom. Tereza Kopecká pokračovala v stíhacej jazde a náskok Vratislava Galla sa scvrkol na tri sekundy. Feras Boulbol na piatom mieste trochu stratil vo veterine z náskoku pred svojimi prenasledovateľmi, Nemkami a Poliakom. Lucia Rovná aj Ivana Repiská išli spoľahlivo a uzatvárali prvú desiatku. Ich vstupy do veteriny patrili k tým lepším. Petr Hladiš získal vo veterine tri minúty na Petru Piatrovú. Z rovnakých dôvodov získala Petra Hubačová približne minútu na Dominiku Kleinovú. Celkovo v tom čase však strácali na vedúcu dvojicu už viac ako hodinu. Strata poslednej Bulharky už presiahla hodinu a pol.

V predposlednej, 30 km dlhej etape, maďarský jazdec dobehol vedúcu Češku a vo veterine dokonca získal malý dvadsaťsekundový náskok. Vratislav Gallo už nedokázal odolávať náporu Terezy Kopeckej, ktorá nielenže na trati získala náskok približne desať minút, ale predviedla aj absolútne najrýchlejší vstup do veteriny (1:52 – V.Gallo tiež výborných 2:23, mimochodom počas celých pretekov mal vstupy do veteriny pod hranicou troch minút!). V boji o piatu priečku pri takmer súčasnom dojazde do cieľa etapy stratil Feras Boulbol na obe Nemky aj poľského jazdca až šesť minút pri vstupe do veteriny. „Dvojičky“ z Monty Ranča si rýchlosťou nad 15 km/hod pohodlne udržiavali deviate a desiate miesto. Ani poradie na ďalších miestach sa nemenilo.  Po absolvovaní veterinárnej kontroly však z pretekov odstúpila Petra Hubačová a do posledného kola vyrazilo už iba štrnásť jazdcov a koní.

Záverečných 20km udržiavala vedúca dvojica nasadené tempo a o víťazstve sa rozhodlo až tesne pred cieľom, keď Lucie Škábová na koni Zoly nedali šancu druhému v poradí Jozsefovi Tóthovi a zvíťazili po krátkom finiši o sekundu. Obaja absolvovali 144km dlhú trať pretekov priemernou rýchlosťou 17,369 km/hod. Tereza Kopecká s Armandou Sna treťom mieste svoj náskok pred Vratislavom Gallom ešte zvýšili na viac ako trinásť minút. Vratislav GalloGobi na štvrtom mieste ako najlepší z domácich absolvovali preteky priemernou rýchlosťou 16,574 km/hod. Piaty skončil Feras BoulbolGazal Fatima, deviata Ivana RepiskáDahoman XI-1, desiata Lucia RovnáDahoman XI-14. Preteky úspešne dokončila aj dvanásta Dominika Kleinová so Syrah, keď osamotená v záverečnom kole pridala a prešla ho zo všetkých súťažiacich najrýchlejšie (17,23 km/hod), na posun v celkovom poradí to však nestačilo. Petre Piatrovej a Snehovej Víle Misi sa nepodarilo prejsť úspešne záverečnou veterinárnou kontrolou v cieli a pre krívanie koňa si nezapíšu do kariéry úspešné absolvovanie 2x72km v pretekoch CEI**.

Cenu kondície získal Jozsef Tóth a Siglavy Bagdady Aladin.

Podrobné výsledky : 1.deň , 2.deň , Celkovo

Víťazi CEI** 2x72km Lucie Škábová a Zoly

Vratislav Gallo a Gobi - najúspešnejší tím zo Slovenska

Popri medzinárodných pretekoch CEI** sa v sobotu konali aj národné preteky. V pretekoch CEN 80 bola úspešná a zvíťazila dvojica z JK NAPOLI Simona Gonová na koni GR SHUJAN. V pretekoch CEN 60 štartovala iba jedna dvojica a bola úspešná podobne ako všetky štyri dvojice v pretekoch CEN 40.

Foto : Jana Slováková