27.05.2014 08:08

CEI/CEN SPRING CLASSIC 2014 Šamorín

2.deň

V nedeľu 25.5.2014 pokračoval v Šamoríne a okolí medzinárodný míting vo vytrvalostnom jazdení Spring Classic ďalšími pretekmi.

Hlavnými pretekmi nedeľného programu boli CEI* 82km. Z pôvodne prihlásených 27 koní a jazdcov na sa štart o 7.30 ráno postavilo 25 dvojíc. V ostrom tempe a v Šamoríne už tradične vyrazili na trať v čele súťažného poľa české reprezentantky Tereza Kopecká s Tuzemcom 13 (víťazom pretekov CEI*** z minulého roku), Lucie Škábová so Žoly (víťazkou najvýznamnejších minuloročných pretekov CEI*** East European Endurance Ride) a spolu s nimi aj Slovenka Dominika Kleinová s Uscatom. Do cieľa prvého 30km kola dorazila ako prvá Tereza Kopecká (22,14 km/hod) iba 3 sekundy pred Dominikou Kleinovou (21,57 km/hod – na vstup do veteriny však potrebovala viac než 6 minút oproti prvej dvojici, ktorá to stihla približne o 2 minúty skôr). Tretia so stratou iba 5 sekúnd na druhú Dominiku prešla cieľom prvého kola Lucie Škábová so Žoly. Na rozdiel od prvých dvoch však už prvá veterinárna kontrola znamenala pre ostro sledovanú dvojicu stop z metabolických dôvodov. Ambiciózna česká pretekárka objasňuje príčiny nezdaru takto: „... tak trochu nám to zavařil ten start z Pezinku. Museli jsme Žoly nechat tam a dostali jsme ji do Šamorína až v 10 večer. Už jsem nestihla jít jezdit. Celý den stála na boxe, nežrala, nepila a nějak ji to celé nesedlo. Prý v boxe jen ječela, takže naschromáždený glykogen a přítuhla. Je ok a my víme, že nejsme schopni to takto příště udělat. No a Dahab ten potěšil, šel první 120 v moc pěkné rychlosti. Takže 50% splněno.“ Veľmi krátko sme sa ešte vrátili k sobotnému štartu : „ ... v cíli měl Dahab zhoršenou dehydrataci na 2,5 a s team-veterinářem jsme se domluvili, že mu pro jeho komfort nakapeme.“ Takmer štvrťhodinu za vedúcim triom dokončila prvé kolo štvrtá Katalin Varga z Maďarska o tri minúty pred ďalšou pretekárkou z ČR – Martinou Drásalovou, ktorá mala náskok dalších troch minút pred nemecko-rakúskou Raimund Suttnig a Jule Rohm. V rozťahanom poli figurovali zo slovenských pretekárov na priebežnom 15.mieste Hana Janáková s Cedrikom (15,36 km/hod), hneď za ňou figurovala Alena Drozdeková so Shagya XXV 35 (15,32 km/hod), 21. bol Mario Hoffmann s Fado de Vilaformiu (14,90 km/hod) a na chvoste boli na istotu jazdiaci Martin Bakoš (víťaz sobotňajších CEN 82) s Kamarom (13,98 km/hod) a Lucia Supeková s Ramzim (13,97 km/hod).

Druhé kolo malo rovnakú trasu a dĺžku ako to prvé. Najrýchlejšie ho opäť zvládla Tereza Kopecká (kolo 18,09 km/hod, priemer 19,91 km/hod). Vcieli druhej fázy bola síce s náskokom 4 sekundy prvá Dominika Kleinová, no na vstup do veteriny potrebovala o 31 sekúnd viac ako Tereza a do záverečného kola vyrážala na druhom mieste so stratou 27 sekúnd (druhé kolo 18,40 km/hod, priemer 19,86 km/hod). S odstupom takmer pol hodiny nasledovali takmer súčasne Katalin Varga, Silvie Lorenzová a Martina Drásalová. Mario Hoffmann sa posunul na 15.priečku (kolo16,47 km/hod, priemer 15,65 km/hod), Hana Janáková klesla o tri miesta (kolo 15,12 km/hod, priemer 15,24 km/hod). V pretekoch pokračovala Lucia Supeková (kolo 14,63 km/hod, priemer 14,29 km/hod) a veterinárna kontrola po druhom kole dala červenú v ďalšom pokračovaní našim Alene Drozdekovej a Martinovi Bakošovi a ďalej sa nedostal ani Bernat Fores Casals.

Záverečné 22km dlhé kolo sa nieslo hlavne v znamení súboja Terezy Kopeckej a Dominiky Kleinovej. Vo finiši na dostihovom ovále zvíťazila o sekundu Tereza Kopecká s Tuzemcom 13 (kolo18,58 km/hod, priemer 19,535 km/hod) a aspoň čiastočne si tak napravila náladu po sobote. Druhú Dominiku Kleinovú nakoniec čakal podobný osud ako deň dozadu teraz víťaznú českú pretekárku. Jej kôň neprešiel úspešne veterinárnou kontrolou (pre krívanie). So stratou viac ako 18 minút na vedúce duo si do cieľa pre druhé miesto dorazila Martina Drásalová s Essay (kolo 22,19 km/hod, priemer 18,203 km/hod). Tretia skončila Silvie Lorenzová a štvrtá Katalin Varga. Zo slovenských aktérov skončil Mario Hoffmann s Fado de Vilaformiu na desiatom mieste (kolo 19,54 km/hod, priemer 16,529 km/hod) a dvanástu priečku si vybojovala Hana Janáková s Cedrikom (kolo 18,26 km/hod, priemer 15,946 km/hod). Po Dominike Kleinovej neprešla so svojim koňom úspešne veterinárnou kontrolou ani Lucia Supeková, rovnako pre krívanie koňa. Celkom preteky úspešne dokončilo 15 z 25 štartujúcich (60%).

V medzinárodných juniorských pretekoch CEI-J-YR* 82km štartovali iba dve dvojice. Zvíťazila Maďarka Patrícia Fekete na koni O’Bajan Huncut (18,764km/hod) pred Kristýnou Zahálkovou z ČR.

Národnú súťaž CEN 82km vyhrala Anita Romar z Rakúska na koni Madjane (15,259 km/hod). Druhá skončila slovenská pretekárka Marika Jantošovičová s Dahomanom XI-31 Tharaa Al (12,447 km/hod). Posledná z tria štartujúcich v týchto pretekoch Denisa Vitálošová neprešla veterinou po druhom kole. V súťaži CEN 62km postupové preteky pre svoje kone úspešne absolvovala dvojica Lucia Rovná a Ivana Repiská. Podobne aj štvorica štartujúca v pretekoch CEN 42km.

Cenu kondície získal v pretekoch CEI*** Siglavy Aladin Bagdad a pri záverečnom odovzdávaní cien ju z rúk organizátorov prevzal József Tóth. Foto: Zuzana Varjúová

Cenu kondície získali Siglavy Aladin Bagdad s Józsefom Tóthom. (Foto: Zuzana Varjúová)

K sobotňajším pretekom na najdlhšej trati zhodnotil zo svojho pohľadu aj jediný úspešný slovenský jazdec Vratislav Gallo : „Som spokojný až príjemne prekvapený, že to moja kobyla, vzhľadom na teploty, aké panujú u nás pod Tatrami, dá sa povedať až v pekelnej horúčave, zvládla. Pokiaľ bolo pod mrakom išli sme rýchlejšie spolu s Katkou (Roux Šafránovou) a Petrou (Hubačovou), ktoré chceli ísť rýchlosťou na hranici 16,50 km/hod. Ja som nemal také ambície a s narastajúcou teplotou som spomalil a išiel som tak, aby sme prišli spoľahlivo do cieľa. Kobylka je úplne v poriadku, teraz je vonku na paši, nohy má v poriadku, možno je trochu unavená a má takú menšiu svalovicu.“

Dalšie medzinárodné vytrvalostné preteky v Šamoríne chystajú na  13.-15.6.2014.