25.05.2014 21:23

CEI*** SPRING CLASSIC 2014

József Tóth víťazom hlavných pretekov na 160km.

Prvé veľké medzinárodné preteky vo vytrvalostnom jazdení, ktoré sa konali v novom areáli Hipo arény v Šamoríne – Čilistove, preverili nielen zúčastnených pretekárov ale aj celý systém a logstiku ako aj tím organizátorov z domáceho JK Napoli.

Štart hlavných pretekov CEI*** 160, ako aj dvoch ďalších kategórií CEI** 120 a CEIJYR** 120 bol v sobotu 24.5:2014 v skorých ranných hodinách. Pre zlé počasie, ktoré panovalo na hrebeni Malých Karpát bol štart CEI*** posunutý o pol hodinu na 6:30 a pretekári na 120km trať vyštartovali o 15 minút neskôr. Štartovalo sa od Areálu zdravia Rozálka v Pezinku a úvodná časť trate viedla náročným horským terénom Malých Karpát. Z nadmorskej výšky tesne nad 150m sa trať vyštverala na hrebeň Malých Karpát do výšky kolo 500m, pričom najvyšší bod presiahol 550m nad morom. Po 25 km, keď trať pretekov klesla na okraj Svätého Jura bol na trati prvý Crew point na občerstvenie jazdcov aj koní. Napriek náročnému terénu, ktorej ešte viac sťažila aj nočná búrka s krúpami, pretekári sa po trati hnali až neočakávane vysokou rýchlosťou. V čele stošesťdesiatkárov bola od úvodu dvojica  Tereza Kopecká z Českej republiky s kobylou Armanda S, ktorá obhajovala minuloročné prvenstvo (zvíťazila s  koňom Tuzemec 13), a József Tóth s valachom Siglavy Aladin Bagdad. Do prvej veterinárnej kontroly dorazili po 30 kilometroch rýchlosťou na úrovni 18km/hod. Ani ostatní súťažiaci svoje kone nešetrili a vzhľadom na náročný terén dosiahli takmer všetci vysoké rýchlosti nad 15km/hod. Ani pretekári na 120km trati svoje kone nešetrili a viacerí rýchlosťou atakujúcou hranicu 18km/hod predbehli už pred prvou veterinou pomalších pretekárov bojujúcich v súťaži na dlhšej trati. V čele pretekárov na CEI** 120 sa tom čase pohybovali najmä maďarskí a českí pretekári (Norbert Kelenfi, Barna Arató, Silvie Lorenzová, Lucie Škábová). Až prekvapivo vzhľadom na náročnú trať a vysokú rýchlosť prešli všetky kone úspešne veterinárnou kontrolou. Posmelený výsledkom a rovinatým terénom väčšina jazdcov začala tempo stupňovať. V najdlhšej súťaži boli stále v čele Józesf Tóth a Tereza Kopecká s rýchlosťou nad 18km/hod. Ostatní pretekári všetci prekročili hranicu 16/km/hod. Aj druhou veterinárnou kontrolou krátkou po prekonaní 51km prešli všetci v poriadku. V súťaži na 120km však z čelnej skupiny pre krívanie svojich koní predčasne skončili Antonín Hrdina a Marion Sommeregger, naopak rýchlosťou 18,37km/hod sa na čelo pretekov dotiahol Andreas Kindermann a zlikvidoval tak asi štvorminútovú stratu. Pre úplnosť ešte treba doplniť, že okrem desiatky pretekárov na trati 160km a v tom čase už iba trinástky súťažiacich na trati 120km, bola v hre ešte stále aj pätica junioriek bojujúca na rovnakej trati. V tom čase už oblaky ustúpili začínalo byť pomerne teplo a sparno. Do tretej veterinárnej kontroly v areáli Hipo arény v Šamoríne po 78km prichádzali jazdci väčšinou v naďalej sa zvyšujúcom tempe. V sedle svojho koňa do nového areálu však nedorazil Mario Hoffmann, ktorý z pretekov na trati odstúpil. Po príchode do areálu odstúpila tiež rakúska pretekárka Stephanie Laferl. V čele pretekov už s náskokom približne pol hodiny bola dvojica Tóth (18,19km/hod) a Kopecká. V súťaži na 120km pokračovali všetci a Andreas Kindermann si vypracoval na čele už trojminútový náskok (kolo rýchlosťou 18,94km/hod). V súťaži juniorov pre metabolické problémy koní skončili Anahita Mesbahi z Českej republiky a domáca Lucia Marošová.

Po štvrtom kole súťaže na 160km merajúcom 30km skončili v súťaži Katarína Roux Šafránová (metabolické problémy) a Petr Hladiš (ČR), ktorý zo súťaže odstúpil. Na šesticu pretekárov čakalo ešte dlhých 52km (30+22). V súťažiach na 120 km sa pomaly schyľovalo ku strhujúcemu finišu. Pre metabolické problémy po štvrtom kole (20km) ďalej nepokračovali Theresia Kiesl z Rakúska a Pavlína Ratajová z ČR. Na čele stále figuroval Andreas Kindermann (kolo 17,03km/hod), Silvia Lorenzová (17,69km/hod) na druhom mieste však znížila stratu  na 9 sekúnd. Lucie Škábová začala strácať (15,79km/hod a strata takmer 9 minút). V juniorskej súťaži po štvrtom kole skončila Češka Luisa Kopecká. V hre o triumf tak zostala iba dvojica. Domáca Simona Chlpáčová na prvom mieste mala pohodlný náskok viac ako 22 minút pred českou juniorkou Terezou Hrubou.

V piatom kole stošesťdesiatky (30km) skončili nádeje poslednej slovenskej reprezentatky z JK Napoli Petry Hubačovej, ktorá odstúpila z pretekov na trati a z domácich pretekárov zostal v hre už iba Vratislav Gallo – jeho tempo (10,76km/hod) však naznačovalo, že boj o čo najlepšie umiestnenie sa mení na boj o úspečné dokončenie. Aj ostaní pretekári však boli nútení zmierniť tempo, ak chceli preteky vôbec dokončiť a rýchlosť v tomto kole klesla pod 15km/hod. Naproti tomu v súťaži CEI** na 120km vedúca dvojica vystupňovala tempo nad 20km/hod. V cieli sa nakoniec z prvenstva tešil Rakúšan Andreas Kindermann na koni Merilin (kolo 20,06km/hod, priemer 18,24km/hod) iba o dve sekundy pred druhou Silviou Lorenzovou (20,09km/hod resp. 18,24km/hod). Nemka Koppe Veit neprešla úspešne záverečnou veterinárnou kontrolou a iba s „odratými ušami“ ňou prešla s takmer polhodinovou stratou tretia Lucie Škábová (priemer 17,04km/hod), ktorá na vstup do veteriny potrebovala takmer 30 minút a jej kôň Dahab skončil následne na infúziách. Ďalšiu približne pol hodinu strácali Norbert Kelenfi a Barna Arató z Maďarska. Šieste a siedme miesto obsadili nemecké jazdkyne Maike Grell a Ursula Klingbeil, pričom strácali dalšiu štvrťhodinu. Až na ôsmom a deviatom mieste úspešne dokončili preteky naše slovenské jazdkyne Lenka Kováčiková so Shadit (14,70km/hod) a Petra Piatrová so Snehovou vílou misi (14,61km/hod). Pre obe jazdkyne aj oba kone to bolo premiérové úspešné dokončenie dvojhviezdových pretekov. Na desiatom mieste ako posledný preteky úspešne dokončil Bulhar Ivan Stoichev. Okrem víťaznej dvojice ostatní v poslednom kole išli väčšinou rýchlosťami v rozpätí 14 až 16 km/hod. Juniorskú súťaž na 120km vyhrala s náskokom takmer 20 minút Simona Chlpáčová s koňom Yasira (15,20km/hod)pred Terezou Hrubou. Podobne ako v prípade našich senioriek aj pre Simonu a jej koňa to bola úspešná premiéra na v súťaži CEIJYR** trati 120km.

Približne štvrťhodinu po devätnástej hodine sa schyľovalo nielen k búrke a dažďu ale aj k  najočakávanejšiemu finišu celého dňa. Na dostihový ovál Hipo arény takmer súčasne dorazili Tereza Kopecká a József Tóth. Vo vyčkávacej pozícii ako šprintéri v dráhovej cyklistike precválala pomaly cieľovou rovinou česká jazdkyňa nasledovaná z vnútornej strany klusajúcim maďarským reprezentantom a pred nimi zostávalo absolvovať ešte jeden raz celý ovál. Taktizovanie na protiľahlej rovinke vyústilo až takmer do zastavenia, Skúsenejší maďarský jazdec sa však zrejme nemienil vzdať svojho plánu zaútočiť z druhej pozície. Bolo teda stále na Tereze aby tlačila svoju kobylku ako prvú. Až po vjazde do cieľovej roviny to konečne prišlo a súboj o prvenstvo sa rozohral naplno. V samotnom finiši mal nakoniec viac síl nielen jazdec József Tóth ale aj kôň Siglavy Aladin Bagdad, ktorý si tak po sérii druhých miest pripísal na svoje konto prvé víťazstvo (posledné kolo 20,56 km/hod, priemer 17,50km/hod). Z druhého miesta sa nakoniec so stratou 44 minút radovala Rakúšanka Renate Lang (16,20 km/hod), pretože z metabolických dôvodov neprešla záverečnou veterinárnou kontrolou inak druhá v cieli Armanda S. Tretia so stratou hodinu a osem minút skončila Bulharka Zhanina Ivanova a za ňou so stratou ďalšej hodiny a štyridsať minút Mengusovčan Vratislav Gallo s kobylkou Gobi (posledné kolo 10,48km/hod, priemer 13,40km/hod). K splneniu kvalifikačného limitu na Svetové jazdecké hry mu tak chýbalo približne 26 minút.

V národných pretekoch sa predstavilo celkom 10 pretekárov. Súťaž CEN 83 s prehľadom ovládol Martin Bakoš s Kerčakom (15,91km/hod) z JŠK PS Farm Svätý Jur, ktorý sa po vleklých zdravotných problémoch vrátil do ostrej záťaže v súťaži.   Druhá skončila Katarína Halajová s Pelsziuszom (14,94km/hod) z JK Rozálka Pezinok. S odstupom potom súťaž dokončili Lea Javoreková (13,70km/hod) z JK Napoli Šamorín a Denisa Vitalošová (13,69km/hod) z klbu Pezinok Malé Karpaty. Všetky tri jazdkyne si tak pripísali ďalšie preteky do plnenia podmienok noviciátu. Súťaž CEN 62 úspešne absolvoval jediný pretekár Juraj Bodnár s Casperom (14,05km/hod) z klubu TAVAROK Mengusovce. Obaja si tak pripísal ďalšie preteky po plnenia noviciátu. Preteky CEN 42 úspešne dokončili štyri jazdkyne H.Janáková, Mešková, Maťašková a Merková.